W jaki sposób lekarz ginekolog sprawdza ciążę?

W jaki sposób lekarz ginekolog sprawdza ciążę?

23 stycznia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Z chwilą, kiedy kobieta potwierdzi u lekarza ginekologa swoją ciąże, ma możliwość wejść pod jego opiekę. Monitorowanie przebiegu ciąży gwarantuje bezpieczeństwo mamie i dziecku, które jest jeszcze nienarodzone.


Jak lekarz ginekolog sprawdza ciążę?

Im szybciej będziesz pod opieką lekarza ginekologa tym lepiej. Dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie ciąże absolutnie nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Po potwierdzeniu ciąży – przez badanie USG – ginekolog kieruje pacjentkę na dodatkowe badania. Wśród nich znajdują się:
* oznaczenie czynnika Rh, które pozwala wykluczyć konflikt serologiczny,
* badanie krwi i badanie moczu,
* stężenie glukozy we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* badanie cytologiczne,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV i HCV,
* określenie czynnika WR.

Podczas pierwszego trymestru ciąży niezwykle ważne są regularne wizyty u ginekologa i badania, które pozwalają nam sprawdzić, czy zarodek prawidłowo się rozwija. Wśród tych badań, które matka musi obowiązkowo wykonać znajdują się:
* morfologia,
* badanie moczu,
* cytologia i badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.

Po 20 tygodniu ciąży należy zrobić testy na cukrzycę ciążową, która jeśli jest nieleczona może prowadzić do uszkodzeń płodu. W sytuacji jej stwierdzenia przyszła mama musi pozostawać pod opieką ginekologa i diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży matka musi dodatkowo zrobić badanie KTG. Przed terminem porodu robi się również jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży przyszła mama może otrzymać skierowanie od ginekologa do pozostania w szpitalu do czasu porodu.

zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu

0 0 votes
Daj ocenę