Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… zdobytym w ról młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, stanowi toż „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najogromniejszym zysku – szokujące dla świata – wtedy te trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie podstawowa zmiana status quo. Rok bieżący potrafi żyć jak wielkie wahadło, wydobywające się w obrocie przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a ponadto – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki nazywało to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do budowania polityki mogłoby to nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich osobę w obrębie kosztów powiązanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w ról młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w związku z brakiem zwrotu z lokat w tym rynku, skorzystają z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w własnych krajach. Zbiegnie się wtedy w czasie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to oznaczającym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, a zarówno dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za wielkiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokat. Jednakże w wagę kolejnych zaangażowań w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak najistotniejszy na świecie dostawca branego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najskuteczniejszych produktów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w całości rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końcu zwiększonego popytu i większych opłat i podobnie gdy w przypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie ale w Stopniach Zjednoczonych, tylko dodatkowo na całkowitym świecie wprowadzono na plac biliony USD w postaci kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze wyższych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z pomocy na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Stopniach Połączonych są bogate i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i ceny zaczną szybko występować w wagę, jak powody będą wchodzić do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, przedstawiającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co też dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót a na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do celu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od ostatniego momentu na rynek ten wpływały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i bliskie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w rezultacie której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był rosnący kapitał delikatny i powszechny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W rezultacie niższych cen i wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – dodatkowo będzie toż równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską wiadomością była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj bieżącego roku, iż w związku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie żyć modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w okresie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też a pozostałe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane z lat. RPA postępuje w obrocie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do porozumienia w sytuacji co kilka tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A teraz na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a jednocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawego i aktywnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Spowoduje to potężne protesty ze części partnerów handlowych, bowiem będą aktualne w świadomości stare taryfy w niekonwencjonalnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Twórz Połączonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w wagę żyć na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego wpływu fiskalnego i pewnego umocnienia SEK. Jak powszechnie stanowiło więc pole w przypadku szwedzkiej polityki, także gdy na wstępie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dobrze w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do tematu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje dużą plus stale będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy także ich myśli były przydatne: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, i całe modele muszą być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły bardzo być. Pozostałe kraje nordyckie będą prowadzić o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze względu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie niezwykle wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dojrzały i biały, czyli chodzi do większości demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a głowy w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi wypowiadają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jednego okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na nakładane przez Węgry – oraz w istocie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup wpływających na praca praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do utrzymania status quo, a obie ściany będą uważały trudności z dołączeniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma poważną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo dochodzić nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cenie dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i słabościom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze części Stanów Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Projektem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w myśli prowadzenia całego handlu w tym obszarze wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W ciągu zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę