Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce zajdą w działanie zmienione przepisy ustawy o pomocach finansowych, które umożliwią odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak to dokonać.
Nowelizację ustawy o pomocach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną wchodzić w porządku 3 miesięcy po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem poważnych problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w ten rodzaj pieniądze, bo nie było procesu zmuszającego słuchacza do obrotu środków. Dzięki tej nowości w grupy przypadków otrzymamy je choćby w czasu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego użytkownicy (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach tworzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w produktach informacyjnych. Do tej chwili, nie było bladej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienta, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie informował swój bank lub WZROST o tym fakcie. Ten będzie korzystał 3 dni na poinformowanie kliencie o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w porządku 30 dni.

– Zwrot środków będzie przeprowadzany na określony rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w porządku 1 dnia roboczego będzie przekazywałeś je na konto klienta. Kiedy w umowę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w porządku 30 dni, bank lub KROK będzie zobowiązany do dania płatnikowi danych użytkownikowi.

– Pozwoli to skuteczne dochodzenie prawa na ulicy sądowej. Podstawę prawną znaczyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest wskazane – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności znaczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie i koszty powiązane z biegiem.

Powodem do stworzenia proponowanych kolei stanowiły przedmioty zgłaszane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został pozwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w kierunku formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie stanowiły celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę